Kreatywność i Innowacja – poszukiwanie nowych możliwości/rozwiązań
Kiedy byłam nastolatką myślałam, że nie jestem osobą kreatywną. Zawsze zazdrościłam koleżankom i kolegom, kiedy podczas lekcji plastyki potrafili ulepić „cuda, cudeńka” z modeliny, bądź też odtworzyć akrylami swoje pejzaże z wakacji. Myśl ta prześladowała mnie bardzo długo, a na dodatek zaczęłam w nią wierzyć!
Cieszę się jednak, że studia socjologiczne w Szkocji, doświadczenie zawodowe w rekrutacji i treningu, własna działalność coachingowa, którą zajmuje się na co dzień i bez wątpienia rola mamy zmieniły to ograniczające mnie od lat przekonanie. Prawdą i faktem jest przecież, że z kreatywnością jest tak jak z naszymi mięśniami, jeśli będziemy je ćwiczyć to prędzej czy później będą widoczne rezultaty. Musimy tylko uwierzyć w nasze możliwości. Ja w końcu uwierzyłam!
Każdy człowiek jest twórczy, kreatywny i może wprowadzać innowacje do swojego życia. To tylko nasze przekonania mogą podpowiadać nam coś innego, ale po uwolnieniu umysłu z ograniczeń o tym, co mówimy i myślimy o sobie, możemy być twórczy. Piszę w taki sposób, ponieważ sama tego doświadczyłam i cały czas doświadczam.
W niniejszym poście chciałabym opowiedzieć o moich własnych metodach poszukiwania nowych możliwości i rozwiązań, czyli inaczej mówiąc na pewnych technikach, dzięki którym staję się bardziej kreatywna i mogę wprowadzać coraz więcej innowacji do mojego życia. Nie będę odwoływać się do definicji kreatywności i innowacyjności, bo nie lubię odtwarzać tego, co zostało już podane przez Wikipedię.
Zatem..
- Codziennie robię coś nowego. Czytam nowy, ciekawy artykuł, robię nową, inną sałatkę, śpiewam synkowi nową piosenkę, itp. Wykonywanie nowych czynności wyzwala we mnie kreatywność.
- Wychodzę poza schematy swojego myślenia. Zastanawiam się, jakby wyglądał świat, gdyby było inaczej niż myślę.
- Nie krytykuję swoich pomysłów, ponieważ krytyka jest wrogiem kreatywności. Często jest tak, że z gąszcza 50 dziwnych pomysłów, wyłoni się jeden rewelacyjny.
- Marzę, oddaję się fantazji. Wyobrażam sobie siebie w nietuzinkowych sytuacjach, podróżującą po całym świcie, zawsze mającą rozwiązanie w każdej napotkanej sytuacji.
- Medytuję i praktykuję jogę. Dzięki tym technikom doświadczam przypływu inspiracji i kreatywności, które pomagają mi sprostać rozmaitym wyzwaniom oraz uzyskiwać lepsze wyniki w życiu zawodowym i spełnienie w życiu prywatnym.
- Rozmawiam z bliskimi mojemu sercu osobami: mężem, siostrą, mamą, przyjaciółką. Zwłaszcza wtedy, gdy szukam kreatywnego rozwiązania danej sytuacji. Dzielenie się daną informacją daje mi przejrzystość oraz nowy lub conajmniej „świeży” punkt widzenia, często bardziej obiektywny.
- Przebywam na łonie natury. Spacer w parku, zachód słońca, wypad w góry zdecydowanie wyzwalają u mnie nowe pokłady kreatywności.
- Piję dużo wody, staram się spać 7-8 godzin na dobę, zdrowo się odżywiam. Kiedy jestem niewyspana, kiedy moje ciało nie jest wypoczęte – jestem mniej kreatywna.
- Patrzę na daną sytuację z różnych perspektyw. Patrząc z innego punktu widzenia dostaję dostęp do zupełnie innych rozwiązań. Kiedy podejmuję jakąś decyzję lub myślę nad ciekawym pomysłem, zadaję sobie pytanie: „Jak na to by spojrzał mój autorytet?”, „Jak na to by spojrzał matematyk?”, itp. Wtedy rozwiązania zaczynają wpadać mi do głowy bez większego wysiłku.
Mary Lou Cook pisze, że “…kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.” Nie bój się zatem eksperymentować, ryzykować, łamać zasad i dobrze się przy tym bawić, bo to w końcu elementy składowe kreatywności!
Za gościnny post dziękujemy: Katarzynie Ostasz, która jest Coachem, Socjologiem i Pedagogiem. Prowadzi firmę promującą pozytywny i koaktywny coaching - Awesomeness, www.awesomeness.ie
Szukaj artykułu
Bezpłatny Wieczór Otwarty
Jest to szansa, aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści z uzyskania Dyplomu w Executive i Life Coachingu. To profesjonalana kwalifikacja coachingowa z Positive Success Group.
Dowiedz się dlaczego warto przyjść na to spotkanie: Przeczytaj
Nasze profile





