Czego Chcesz od Życia?

ID-100297684W moim “poprzednim życiu” pracowałam w księgarni. W dwóch księgarniach. To było dawno temu. Jedna z księgarni była moją własną, a ta druga była miejscem w jakim zostałam zatrudniona, kiedy zamknęłam swoją firmę. Moja księgarnia była prześliczna. To było miejsce z książkami dla dzieci i było wyjątkowo miłe. Ale o tym opowiem przy innej okazji…

Niestety księgarnia, w której znalazłam zatrudnienie, nie była w połowie tak miła. Sklep był mały, panował w nim nieład, a sprzedawane książki wcale nie wprawiały nikogo w dobre samopoczucie. Sprzedawaliśmy książki akademickie. Miałam pewne doświadczenie w prowadzeniu podobnego biznesu, więc dostałam pracę. W tamtym czasie nieco brakowało mi entuzjazmu. Niepowodzenie mojej własnej działalności podkopało moją pewność siebie. Ale pracy potrzebowałam i miałam pojęcie o księgarstwie.

Jestem z natury ciężko pracująca i zaangażowana więc zabrałam się do działania. Szybko jednak uświadomiłam sobie, że moi współpracownicy nie byli szczególnie pozytywni. Od samego początku ta firma dla mnie była jedynie przystankiem na drodze do czegoś lepszego, dla nich natomiast zatrudnienie w tej firmie ewidentnie przekroczyło już swoją datę ważności. Ok więc – pomyślałam – wygląda na to, że będzie wesoło…

__

Pamiętam ją bardzo dobrze. Miała na imię Monika. Miała burzę blond loków, szeroki, szczery uśmiech i bardzo przyjazny sposób bycia. Właściwie miałam wrażenie, że nie tylko nic jej nie przeszkadza, ale nawet wszystko odpowiada. Jedyne na czym jej zależało to, to żeby się uczyć. Dla niej to były letnie praktyki zawodowe, ale Monika nie była typową praktykantką.

Zaczęła w poniedziałek i zanim jeszcze księgarnia została otwarta, ona już stała na zewnątrz czekając na nas. Zawsze gotowa do działania. W ten sam sposób każdego dnia przez całe lato.
Nie zrozumcie mnie źle. Monika nie była takim irytującym typem, zawsze wesołym i przesadnie “naenergetyzowanym” bez powodu. Ona po prostu miała swój cel, była na nim skupiona i rozumiała po co odbywa swoje praktyki zawodowe. Było takie wyrażenie, którego często używała z samego rana “Co dziś mamy na liście?” żeby dowiedzieć się jakie są nasze obowiązki na dzień. Prawda była jednak taka, że same zadania nie były dla niej istotne. Akceptowała wszystkie z równym entuzjazmem. Jedyne na czym jej zależało to nauka. Wiem, że powtarzalność i nuda nieco jej przeszkadzały, ale nie narzekała. Monika po prostu lubiła wyzwania. Każdego dnia patrzyła na monitor, stojąc za moimi plecami “Dlaczego zmieniłaś tą cenę? Czy możesz mi pokazać jak to zrobić? Do kogo dzwonisz? Kiedy jest kolejna dostawa? Dlaczego nie mogą po prostu dosłać nam tych brakujących kopii?”  Każdego dnia przez całe lato. Za każdym razem kiedy powiedziałam, że nie mam czasu, albo że jedno z zadań muszę wykonać sama, Monika patrzyła na mnie i mówiła “Ale ja tylko chcę się nauczyć”. I wiem, że mówiła prawdę.

Jej obraz w mojej pamięci powraca co jakiś czas. Monika nie była “taka jak wszyscy”, była inna, ale w taki pozytywny sposób. Niespotkałam nigdy już potem podobnej osoby i ja pewnie też taką osobą nadal nie jestem.

__

Internet przepełniony jest artykułami, postami, blogami i filmami video na każdy dosłownie temat. Możesz być pewny, że z czymkolwiek się w życiu zmagasz, Google ma odpowiedź, lub przynajmniej imię i nazwisko osoby, która stawia czoło podobnemu wyzwaniu. Mówi się, że “Jeśli czegoś nie ma w Google, to po prostu nie istnieje.” Każdego dnia natrafiam na artykuły z tematyki biznes, przywództwo, sukces i historie ludzi sukcesu. Wszystko to jest bardzo ciekawe, nie przeczę, ale czy wystarczające? Czytamy, poznajemy, poszerzamy wiedzę, uczymy się… ale co potem?

Czy kiedyś się nad tym zastanawiałeś? Skoro tyle jest dostępnych informacji, porad, najlepszych rozwiązań, wiedzy i podpowiedzi z zakresu prowadzenia własnego biznesu i życia pełnego sukcesów, czy czujemy się w istocie bardziej spełnieni? Moja praktykantka Monika cały czas pytała i gromadziła informacje o księgarstwie i prowadzeniu księgarni. W dzisiejszych czasach bywa, że nawet nie musimy pytać. To czego potrzebujemy i co chcemy wiedzieć jest często zupełnie dostępne bez żadnych ograniczeń. Czy z tego powodu rzeczywiście jesteśmy bliżsi osiągnięciu naszych celów? Czy odnosimy sukcesy z większą łatwością? Czy jesteśmy bardziej usatysfakcjonowani w naszym codziennym życiu? Prawdopodobnie nie. Ale dlaczego? Można przecież zwyczajnie wziąć wszystkie te porady, przeczytać wszystkie książki i artykuły i całą wiedze o tym jak zaprojektować “idealne życie” i jak uwielbiać swoją pracę i zwyczajnie wprowadzić to wszystko w czyn. Świetnie! Oto recepta na sukces. Tylko ktoś w tym miejscu całkiem słusznie powie, ale przecież to tak nie działa. Wiedzieć nie znaczy robić. Dlaczego nie wykorzystujemy całej tej wiedzy do jakiej mamy dostęp dla poprawy jakości naszego życia?

__

goal-729567_1280Jedno z moich ulubionych obecnie powiedzeń to “Nigdy w historii nie było lepszych czasów do życia” i szczerze w to wierzę. Nasze czasy są tak niezwykłe ponieważ mamy tak wiele możliwości i opcji do wyboru. Więcej niż którykolwiek z naszych przodków. Nigdy w historii nie było łatwiej nawiązać kontaktu z właściwą osobą czy znaleźć właściwą informację, której poszukujemy. Ale to nie ten swobodny dostęp sam w sobie, jest tym elementem, który odmieni nasze życie. Nie ważne ile czasu spędzamy czytając dostępne źródła, nadal to my sami musimy podjąć działanie, wyjść do świata i zacząć aktywnie spełniać własne marzenia. Myślenie o nich to za mało. Wiedza sama w sobie jest pasywna. Nabiera życia dopiero poprzez nasze działanie i odpowiednie zachowania.

Takie działania jakie podejmowała Monika. Działania z entuzjazmem, dążeniem do poprawy, większej skuteczności i konkretnych rezultatów. Monika była wyjątkowa w swoim dążeniu do postępu.

Kiedy ostatni raz naprawdę pragnąłeś osiągnąć rezultaty i robiłeś to co konieczne, aby tak się stało? Kiedy ostatni raz naprawdę pragnąłeś osiągnąć rezultaty i byłeś pewny, że tak właśnie będzie? Kiedy ostatni raz tak bardzo pragnąłeś osiągnąć rezultaty, że dążyłeś do znalezienia każdej możliwej drogi, aby tak się stało? Jeśli konieczne z brawurą i odwagą prosiłeś o pomoc i tak jak Monika wiedziałeś, że “Chcesz odnieść sukces. Naprawdę tego pragniesz.” Kiedy ostatni raz pragnąłeś osiągnąć cel w taki sposób, że żadne ograniczenie nie mogło Cię powstrzymać, a jedyne co odczuwałeś to motywacja, która zachęcała Cię do szukania coraz to nowych rozwiązań. Kiedy ostatni raz pragnąłeś osiągnąć cel w taki sposób, że Twój wewnętrzny krytyk zamilkł. Kiedy ostatni raz pragnąłeś osiągnąć cel, tak że nie czekałeś na nic i na nikogo, nie spodziewając się, że wszystko będzie Ci dane. Wiedziałeś po prostu, że osiągniesz swój cel.

__

Pomagałam Monice w poszerzaniu wiedzy na tyle na ile mogłam. Były momenty, że ku mojemu zaskoczeniu, dla mnie nie zostawało już wiele pracy do wykonania. Po pierwszym miesiącu pracy z nami Monika mogła z łatwością zastąpić mnie w obowiązkach. Brakowało nam jej kiedy jej praktyki dobiegły końca wraz z ostatnim dniem sierpnia. “Jaka fajna osoba. Taka naprawdę pełna enargii. Gdybym ja tak umiała… ” powiadziała jedna z moich współpracownic.

Przestań więc marzyć!

Czego pragniesz od życia? Zacznij działać już teraz! Zacznij od dziś!

Photo courtesy of by phasinphoto

Joanna's Signature

Leave a Reply

Post Comment

 


Notice: Undefined index: dcssb_direction in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 805

Notice: Undefined index: incStumble in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 805

Notice: Undefined index: incDigg in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 805

Notice: Undefined index: incDelicious in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 805

Notice: Undefined index: incPinit in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 805

Notice: Undefined index: incReddit in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 805

Notice: Undefined variable: button in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 340

Notice: Undefined index: incBuffer in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 805

Notice: Undefined index: width in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 474

Notice: Undefined index: disableFloat in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 483

Notice: Undefined index: autoClose in /wp-content/plugins/slick-social-share-buttons/inc/dcwp_social.php on line 497

Dołącz do Listy Subskrybentów!

Aktualności, Informacje o Coachingu
i Priorytetowa Rejestracja na Kursy i Warsztaty!

Click""

Wypełnij Formularz

Powered by WordPress Popup